Co zrobić w przypadku kradzieży katalizatora

Konwertery katalityczne są coraz popularniejszym celem złodziei. Oto, co musisz wiedzieć.

Jeśli uruchamiasz samochód i słyszysz ciche, głośne dudnienie, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś sprawdzić, jest to, czy nie okradli cię z katalizatora.

Katalizatory są częścią układu wydechowego pojazdu, która pomaga obniżyć emisje i zmniejszyć negatywny wpływ ruchu samochodowego na środowisko. 

Oto dlaczego kradzione są katalizatory, co sprawia, że ​​są tak atrakcyjne dla złodziei samochodów i co możesz zrobić, aby zapobiec zaginięciu pojazdu.

Dlaczego kradnie się konwertery katalityczne?

Katalizatory to skarbnica dla potencjalnych złodziei, którzy chcą szybko zarobić. Dzieje się tak, ponieważ używają rzadkich metali, takich jak pallad i platyna, do filtrowania emisji i zmniejszania zanieczyszczenia pojazdów. Nic dziwnego, że te rzadkie metale są warte sporo pieniędzy. 

Ale to, co naprawdę sprawia, że ​​katalizatory są atrakcyjnym celem, to łatwość ich kradzieży. Włamywacz musi tylko wczołgać się pod pojazd z piłą tłokową i odciąć konwerter od podwozia. W większości przypadków nie muszą nawet najpierw podnosić samochodu. Ponadto katalizatory nie mają żadnego numeru identyfikacyjnego, więc zidentyfikowanie ich jako skradzionej własności jest prawie niemożliwe. 

Czy samochód może działać bez katalizatora?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​Twój samochód będzie działał dobrze bez katalizatora. Ponieważ filtruje spaliny i emisje, tak naprawdę nie wpływa na rzeczywiste właściwości jezdne pojazdu. Oczywiście to wszystko zależy od kosztu części do Twojego pojazdu, ale spokojnie – to nie naprawa pomp.

Jak zapobiec kradzieży katalizatora

Najlepszym środkiem zapobiegawczym, jaki możesz podjąć, jest poproszenie mechanika o użycie technik spawalniczych w celu bardziej trwałego przymocowania konwertera do podwozia.

Niektóre firmy sprzedają obecnie zestawy zabezpieczające, które znacznie, znacznie utrudniają wyjęcie przetworników z obudowy. Możesz również wygrawerować numer identyfikacyjny pojazdu na katalizatorze, aby ułatwić śledzenie.

Pomogą też inne metody zapobiegania kradzieży. Jeśli nie możesz zaparkować samochodu w zamkniętym garażu, zostaw go w dobrze oświetlonym, dobrze widocznym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *