Jak działa pompa wodna samochodu?

Nazwa pompy wodnej nawiązuje do wczesnych lat motoryzacji, kiedy silniki były chłodzone samą wodą, w przeciwieństwie do dzisiejszych pojazdów, które wykorzystują mieszankę wody i płynu niezamarzającego. To, co się nie zmieniło, to znaczenie pompy wodnej w zapobieganiu przegrzaniu silnika, co czyni ją kluczowym elementem układu chłodzenia pojazdu. Oto, jak to działa i dlaczego wymiana może przynieść oszczędności.

Jak działa pompa wodna?

Zawsze, gdy pracują silniki spalinowe, wytwarzają ciepło (i to dużo), a temperatura pod maską wzrasta do ponad 200 stopni. Gdy silnik osiągnie optymalną temperaturę pracy, nadmiar ciepła musi zostać usunięty, aby zapobiec gromadzeniu się wysokich temperatur, które spowodują uszkodzenie silnika. W tym miejscu wchodzi pompa wodna. Zasysa płyn niezamarzający z chłodnicy i rozprowadza go w silniku i wokół niego. To ciepło silnika jest przekazywane z bloku silnika do płynu niezamarzającego, który następnie wraca do chłodnicy, gdzie jest schładzany, i proces rozpoczyna się od nowa. W następnym wpisie, opiszemy objawy, które mogą zwiastować uszkodzenie pompy wodnej. Bez nerwów, to nie regeneracja pomp jednostkowych tylko wymiana pompy wodnej.

W większości pojazdów pompa wodna jest napędzana przez pasek serpentynowy silnika, który jest połączony z kołem pasowym pompy. Koło pasowe i pasek współpracują, aby przesuwać chłodziwo przez następujące kroki:

  • Chłodziwo jest zasysane pośrodku wirnika
  • Siła odśrodkowa wypycha go przez łopatki wirnika
  • Następnie przechodzi przez spiralę, która kieruje przepływ płynu chłodzącego do silnika bez zmniejszania jego prędkości
  • Większość pomp wodnych ma również otwór odpływowy, przez który wypływa niewielka ilość chłodziwa. Jeśli jednak widzisz stały wypływ chłodziwa z otworu, oznacza to uszkodzenie uszczelki i konieczność wymiany pompy. Niektóre pojazdy używają również elektrycznej pompy wodnej, która jest napędzana silnikiem elektrycznym zamiast paska serpentynowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *