Objawy, które wskazują na uszkodzenie pompy wodnej

Jedynym minusem pomp wodnych jest to, że nie działają wiecznie i wymagają okresowej wymiany. Liczne uszczelki pompy mogą z czasem stać się kruche i pęknąć, lub też łożyska koła pasowego mogą się zepsuć, co prowadzi do awarii.

Awaria pompy wodnej jest poważnym problemem, ponieważ oznacza to, że płyn chłodzący nie krąży już w odpowiedniej cyrkulacji, temperatury rosną i wkrótce nastąpi przegrzanie. Na szczęście pompy wodne często z wyprzedzeniem ostrzegają, że ulegną awarii. 

Oto kilka wskazówek, na które należy zwrócić uwagę:

  • Płyn chłodzący wycieka na ziemię. To prawdopodobnie najłatwiejszy objaw do zauważenia. Każdy wyciek płynu chłodzącego jest powodem do niepokoju, ale jeśli jest związany z pompą wody, wyciek pojawi się na ziemi w pobliżu przedniej lub środkowej części silnika, a ciecz będzie miała kolor zielony, pomarańczowy/czerwony lub prawdopodobnie niebieski kolor. Nie pomyl wody, którą widzisz pod samochodem w upalny letni dzień, gdy klimatyzacja pojazdu pracuje i wycieka chłodziwo. Ta woda jest normalnym produktem ubocznym układu klimatyzacji i nie będzie zabarwiona jak płyn przeciw zamarzaniu. W tym drugim przypadku naprawa pompy wodnej nie wchodzi w grę, ale została nam jeszcze naprawa pomp wtryskowych!
  • Kontrolka ostrzegawcza niskiego poziomu płynu chłodzącego. Jeśli Twój pojazd traci płyn chłodzący – niezależnie od tego, jak szybko lub wolno to się dzieje – jest to znak ostrzegawczy, że może występować problem z pompą wody. Należy zdiagnozować wyciek, aby określić, gdzie w układzie chłodzenia występuje.
  • Wskaźnik ostrzegawczy temperatury. Jeśli wskaźnik temperatury silnika lub lampka temperatury pokazują, że silnik jest cieplejszy niż powinien, jest to kolejny znak, że wystąpił problem z układem chłodzenia, który może być spowodowany przez pompę wodną.
  • Zgrzytanie lub piskliwe jęczenie. Tego typu odgłosy dochodzące z komory silnika – szczególnie jeśli narastają równolegle z prędkością obrotową silnika – mogą wskazywać, że pasek serpentynowy jest zbyt luźny na kole pasowym pompy wodnej lub że łożyska koła pasowego ulegają uszkodzeniu.

Kiedy wymienić pompę wodną?

Gdy tylko pompa wodna wykaże oznaki awarii, należy ją wymienić. A ze względu na lokalizację pompy pod lub za osłoną paska rozrządu, większość specyfikacji producentów pojazdów i techników samochodowych zaleca wymianę pompy wodnej w tym samym czasie, gdy pasek rozrządu jest wymieniany, nawet jeśli pompa nie jest nie wykazuje żadnych oznak awarii. Częściowo wynika to z czasu, wysiłku i kosztów związanych z wymianą paska rozrządu. Nie chcesz wykonywać tej pracy i nie wymieniać pompy wodnej, tylko po to, aby pompa wodna uległa awarii kilka miesięcy później i musisz wrócić i powtórzać większość tej samej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *